Genel

Evde Saç Boyama

Evde Saç Boyama yi ?

İstiyorsunuz….

2022 Dev Saç Boyama rehberini sizler için ozenle hazirladim .

Saç boyama aslinda kolay bir islem ama istediginiz marjinal renkleri tutturmaniz biraz zor olabilir .

Evde saç boyama en basit ve en kolay yontemler anlattik .

Hadi evde saç boyama asamalarina geçelim

Saçları ağaranlar, saç rengini değiştirmek isteyenler evde saç boyama işlemini kolaylıkla yapabilirler. Boyama yapma için istenilen markanın istenilen boya rengini almaları yeterli olacaktır. Ayrıca saç boyama için bir adet saç fırçası (yoksa mutfak gereçleri içerisinde yer alan fırça) ve boyayı karıştırmak için derince bir ufak kap.

Saç boyalarina buradan bakabilirsiniz

Saç Boyama Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Saç boyaları ana rengin üzerinde saçın rengine göre farklı durmaktadır. Boya üzerine yapılacak işlemde ise orijinal renk ile arasında ton farkı oluşabilir. Saç boyamak için öncelikle satın alınan markanın üzerinde ya da içerisinde yazılı olan kullanım kılavuzunu okumak gerekir. Kutu içerisinde bir adet saç boyası, bir adet açıcı, bir çift eldiven ve boya sonrası için bakım kremi bulunur.

Öncelikle çevre ve üstümüzün boyadan zarar görmemesi için koruyucu destek alınır. Daha sonra kutu içerisindeki eldiven ellere geçirilir. Sonra derin ufak kabın içerisine önce boya sonra açıcı eklenerek iyice homojen olacak şekilde karıştırılır. Hazırlanan bu karışım saçlara fırça yardımı ile sürülerek azami bekleme süresine geçilir.

Evde Saç Boyama
Evde Saç Boyama

Beyaz Saç Telleri Evde Boyama İle Kapanır Mı?

Saç evde boyanacak ise alınacak boyanın miadına dikkat etmek gerekir, aksi halde saç yıpranması veya saç dökülmesi yaşanabilir. Boyanın ömrü 4 haftalık bir süre için geçerli olup saçların yeniden boyanması gerekir. Evde saç boyanırken orijinal saç tonuna yakın renkler seçmek gerekir. Özellikle ağaran telleri kapatmak için. Açık renkli boyalar ağaran telleri daha iyi kapatır. Koyu renkli boyalar ağaran saçı kapatabilir ancak ana renk dışında kızıl renkli teller ortaya çıkabilir.

Doğal Boyalar İle De Evde Saçlar Boyanabilir

Evde saç boyamak doğal yöntemler ile de yapılabilir. Evde hazırlanacak saç boyaları kına ve kına taşı olarak bilinen doğal boyalar olup saça bakım sağlamak adına bu karışımlar besleyici yağlar ile beslenebilir. Kına rengini koyulaştırmak için tarçın, kahve, kırmızı soğan kabuğu ya da çay suyu kullanılabilir. Bu ürünlerin tamamı doğal olup saça zarar vermez.

Evde Saç Boyama Ekonomiktir

Evde saç boyamak son derece ekonomiktir. Uygun bir markanın boyasını almak saç boyama için yeterli olup diğer işlemler kişinin becerisine bağlı olarak devam eder. Boyama sonrası yıkama ve şekil verme işlemlerini kişi kendi yapar. El işçiliği ortadan kalkacağı için kuaförlere ödenen paranın tamamı cepte kalır.

Saçlar Kuru Olmalıdır

Evde saç boyaması yapacakların bilmesi gereken detaylar arasında uygulama yapılırken saçın kuru olmasına dikkat etmek gerekir. Islak yada nemli saçta boya saç telini kaplamayacak ve akacaktır. İstenilen sonuç alınamayabilir. Bekleme sonrası saçlar yıkanmalı hatta boyadan iyice arındırılmalıdır. Saçlar yıkanırken ılık su tercih edilmelidir.

Evde Saç Boyama Nedenleri

Saç bakımına tüm bayanlar önem verir. Özellikle de yaş almayla başlayan ya da irsi olan ağarmaları kapatmak için saçlar boyanır. Saçların boyanması özel zaman gerektiren işlemler arasında yer aldığı için bazen istenilen vakit ayırılamayabilir. Özellikle çalışan bayanların bu tür zamanları pek olmaz. Bu ve bunun gibi evde saç boyamanin nedenlerini sıralarsak

  • Vakitten tasarruf. (Evde istenilen zaman diliminde boyanabilir)
  • Ekonomiktir.
  • Kuaförler istenilen saç rengini tutturmayabilir
  • Çılgın renklerde kuaför risk almak istemeyebilir (mavi, irlanda kızılı vs.)
  • Aylık boyama gerektirdiği için kuaförlerle uğraşmamak
  • Kozmetikçilerde saç boyalarının satılıyor olması
  • Kuaför stresi
  • Hobi ve yetenek olarak görülmesi olabilir.

Evde saç bakımı için aile bireylerinden veya yakın komşudandestek alınabilir.

Evde Saç Boyanacak İse Hangi Renkler Tercih Edilmeli

Evde saç ilk kez boyanacak ise risklere karşı saç tonuna en yakın olan renk seçilmelidir. Böylelikle rengin saçınıza ve teninize uyumu çok dikkat çekmeyecektir. Ağaran saçları kapatacak özelliğe de sahip olan bu uygulama sizleri rahatsız etmeyecek, çevrenizi de olumsuz etkilemeyecektir. Anca evde saç boyama alışkanlığı edinmiş iseniz ve kendinize güveniyorsanız her saç rengini rahatlıkla evde saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu ilginç saç renkleri ile dikkat çekeceksinizdir.

Evde Saç Boyama İçin Önerilecek Risk Teşkil Etmeyen Renkler

Evde saç boyamanızda risk teşkil etmeyecek renkler olarak önerebileceğimiz boyalar arasında siyah, kahve ve kestane tonları olup bu renkler ile evde boyanacak saçlar normal saçlarınız gibi bir görünüm sağlayacaktır. Saç boya tercihlerinizde markaların yağlar ile zenginleştirilmiş boyalarını tercih etmeniz hem saçın parlaklığını artıracak hem de saçı besleyecektir.

Evde Saç Boyama Yaparken Alerjen Testi Yapmak Gerekir

Katkısız doğal ve bitkisel ürünler ile saç boyanacak ise endişe yapmaya gerek yok. Ancak hazır paket olarak satılan markaların boyaları farklı kimyasal bileşenlerden oluşmakta ve bu bileşenler ciltte alerjik reaksiyon gösterebilir. Kuaför dahil olmak üzere ilk defa saç boyayacakların marka ürünlerini kullanacakların alerji testi yapmaları önerilir. Bu test nasıl yapılır diye merak edenler için hazırlanan karışım kol kısmına bir miktar sürülür ve ortalama 20 dakika bekletilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarma ve yakıcı gibi etkiler görülüyor ise evde saç boyama işlemi yapılmamalıdır. Farklı bir markanın ürünü tercih edilmeli ve aynı uygulama bu ürün için de denenmelidir.

Saçlar en önem verilen ve fiziksel özellik olarak en dikkat çeken kısım olup saçların bakımına önem vermek gerekir. Her saç kendine özel bir yapıya sahiptir. Saçın yapısına zarar verecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Saçın rengini değiştirmek isteyenler yukarıda bahsi geçen konuları dikkate alarak evde saç boyama işlemi yapabilir. Evde saç boyama her saç şekline(düz, dalgalı, kıvırcık, ince veya kalın) ve saç boyuna göre yapılabilir. Uzun saçlarda boya miktarı belirtilen ölçünün 2 katı olarak hazırlanmalıdır.

https://sacdehasi.com/evde-saçi-maviye-boyama/

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir