Genel

Evde Saça Keratin Bakımı Yapma

Kuaförlerde olduğu gibi artık evde saça keratin bakımı yapma konusuna oldukça ilgi görmektedir. Evde yapacağınız bu keratin bakımın maliyeti kuaförlere göre de oldukça uydundur. Keratin bakımı iki türlüdür. Birimcisi kuaförlerde kullanılan silikon ve kimyasal içerikli keratin bakımıdır. Genelde saça düz bir görünüm vermek amacıyla yapılmaktadır. Bu işlem sırasında saça yüksek ısı uygulanır. Bundan dolayı bu bakım saçı yorabilir.

Diğer bakım türü ise saçı onarma amacı ile yapılır. Keratin bakımı her iki amaç içinde yapılsa da saçı yorduğundan dolayı saça zarar verebilir. Fakat bu işlem sonucunda saça geçici bir güzellik kazandırıldığı doğrudur. Evde uygulayacağınız doğal keratin proteinleri ile saça zarar vermeden de keratin bakımı uygulanabilir. Bu işlem yapılırken yüksek ısıda uygulanmamış olur.

Keratin Bakımı Nedir? (evde keratin bakımı yapma)

Keratin saçların pürüzsüz, canlı ve dolgun görünmesi amacı ile uygulanma bir saç bakım işlemidir. Saça her gün uyguladığınız şekillendiricilerden uzak durmanız için bu üretenin saç bakımın yöntemi çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda keratin bakımı zarar görmüş saçlarında onarılmasını sağlar.

Keratin Bakımı Hangi Aralıklarla Yapılır?

Aslında keratin bakımının hangi aralıklarla yapılacağı kişinin saçının ihtiyacına göre değişir. Zarar görmüş saçlara uygulanan keratin bakımı sıklığıyla sağlıklı saçlara uygulanan keratin bakımı sıklığı farklı olur. Keratin bakımınınmışım çıktığı fonemlerde genelde yıpranmış saçları onarmak amacı ile uygulanmaktaydı. Fakat günümüze bakıldığında birlik kadının rutinine keratin bakımı da eklenmektedir. Bu keratin bakımını evde yapmakta mümkündür.

Evde Saça Keratin Bakımı Yapma
Evde Saça Keratin Bakımı Yapma

Evde Keratin Bakımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Keratin bakımı saçta bulunan kırık ve çukurları kolaylıkla tamir etmektedir. Fakat keratin bakimi yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus bakim öncesinde saçınızda herhangi bir bakim yağı olmaması gerekir. Çünkü bakim yağları saçınıza uzun sureli bir nemlilik vereceği için keratin işlemini etkisiz hale getirebilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak adına keratin işleminden bir hafta öncesinde bakim yağı kullanmamanız daha etkili bir sonuç ortaya koyacaktır.

Evde keratin bakımına başlamadan önce saçınızda bulunan yağlardan arınmanız gerekir. Arındırma işlemini bol sıcak su ile yapabilirsiniz. Bol sıcak su ve şampuan ile yıkama işlemi 3 veya 4 kez tekrar edilerek yapılabilir. Saçınızı durularken de sıcak su kullanmanız gerekir. Saçınıza keratin uyguladıktan sonrada üzerine yapmamanız ve saçı sarmasanız gerekir. Saçın birbirine yapışmaması için buna gerek duyulur. Sac birbirine yapışırsa taraması zor olur ve saçlar kopabilir. Eğer bu noktalara gereken özeni gösterirseniz evde keratin bakımı uygulamanız çok daha iyi bir sonuca varır.

Evde Keratin Bakımı Yapmanın Püf Noktaları

Evde keratin Bakımı doğru yapıldığı sürece herhangi sor sorun yaratmaz. Ama genelde insanlar bu işlemi eğitimli kuaförlere yaptırmalıdır. Sizlerde evde keratin bakımı yapmak isterseniz bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle işe kaliteli bir keratin ile başlamanız önemlidir. Çünkü piyasada keratin bakimi amacı ile atılan çok fazla urun bulunmaktadır. Bunun için kaliteli ürünü daha iyi araştırıp bulmak gerekir. Eğer doru keratin bakimi ve uygulaması yaparsanız sonuçta sorunsuz bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Evde Keratin Bakımı Aşamaları

Evde keratin bakımı yapandan önce keratin bakimi aşamalarını öğrenmeniz gerekir. Daha sonrasında aşamalara uyarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Evde keratin bakımındaki birinci aşamada öncelikle saçlarınızı bir şampuan yardımı ile yıkayıp doğrulamanız gerekir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice düzleştirmelisiniz. İkinci aşama olarak ise saçlarınıza keratin serumu sürmeniz gerekir. Serum sürüldükten sonra saçlar kurutulur. Üçüncü aşamada saçlar kuruduğu için saca keratin maskesi uygulaması yapılır. Bu maskenin saça daha fazla nüfuz edebilmesi için saclar düşük derecede kurutulur. Son aşama olarak ise saça keratin kremi sürülür.

Keratin Bakımı Yapmak Zararlı Mıdır?

Keratin Bakımı saçta daha güzel bir görünüm kazandırmak amacı ile yapılır. Fakat bazı durumlarda doğru teknikler uygulandığında saça zarar verebilir. Fakat doğru şekilde ve kaliteli malzeme kullanıldığında saça ekstra fayda sağlamaktadır. Keratin bakımındaki kaybettiği proteini ve nemi saça geri kazandırır. Ayrıca da saçın daha hızlı uzamasına da yardımcı olur.

Keratin Bakımı Neden Yapılır?

Keratin bakımı saça parlaklık kazandırdığı için çok fazla tercih edilen bir işlemdir. Genelde bu işlemler kuaförlerde, güzellik salonlarında ve evde de yapılabilir. Saça güzel bir görünüm kazandırılması acısından keratin bakimi yaptırılır. Saçlar vücudun dikkat çeken yerlerinden biri olduğu için saçlara daha fazla önem vermek gerekir. Bunun içinde keratin bakimi çok iyi bir yol olur.

Keratin Bakımının Saça Faydaları Nelerdir?

Keratin bakımının saç üzerindeki faydaları oldukça fazladır.

Bunlar;

  • Saçların taranmasında kolaylık sağlar.
  • Zor şekil verilen ve kabaran saçlarda kolaylıkla şekil olasına ve saçın pürüzsüz olmasına fayda sağlar.
  • Çok fazla kimyasal işleme maruz kalmış insanların onarılmasını sağlar.

Bu maddeler keratin işleminin sizlere sağlayacağı faydaları içerir.

Evde Saça Keratin Bakımı Yapma
Evde Saça Keratin Bakımı Yapma

Keratin Bakımının Zararı Nedir?

Keratin bakimi bazı nedenlerden dolayı da zarara uğratabilir. Peki, keratin bakımının saça zararı nedir?

  • Bazı keratin bakımı ürünlerinde kimyasal maddeler olduğu için keratin bakımı ürünü alırken kalitesine dikkat etmek gerekir. Dikkat edilemediği taktirde saçınıza zarar verebilir.
  • Keratin bakımı uygulaması sırasında saca işi verilir. Bu işlem sırasında çok fazla duman etrafa yayılır. Bu dumanı solumamaya dikkat edilmelidir. Bunun için açık bir alan tercih edilebilir.

Keratin bakımının aslında genelde faydaları vardır. Fakat bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Özelliklede bu işlem evde yapılıyorsa daha da dikkatli olunmalıdır.

Keratin Bakımı Sonrası Yapılması Gerekenler

Evde saca keratin bakımı uygulaması yapıldıktan sonra günlük hayatınızda kullanacağınız şampuanların paraben ve sülfat içermemesine dikkat edilmelidir. Eğer dikkat edilemese işlemin etkili olacağı süre azalmış olacaktır. Çünkü paraben içeren şampuanlar keratinin etkisini azaltacağı için tercih edilmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir