Genel

Evde Saça Ombre Yaptırma

Ombre son zamanların en popüler saç yenilik hareketlerinden birisidir. Kadınların saçlarında bir değişiklik yaptırmak istedikleri zaman ombre ilk tercihleri olmaktadır. Ombre her kadının saçında çok havalı ve güzel gözükür. Yapımı kolay görünse de asla böyle değildir, bilgi ve deneyim gerektiren bir saç stilidir. Krepe balyaj bir diğer ismi olarak geçer. Saçlar tutam tutam ayrılır. Krepe tarağı yardımıyla yumuşak geçişler sağlanarak işlem tamamlanır. Saçlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız evde saça ombre yaptırma doğru bir seçenek olabilir. Hazır ombre setlerini tercih ederek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Evde Saça Ombre Yaptırma
Evde Saça Ombre Yaptırma

Evde Ombre Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Boya işlemi tamamlandıktan sonra bekletme süresi önemlidir. Saçta boya az bekletildiğinde boyada açılma olmayacağı için saçınız da tutmayabilir. Fazla bekletildiği zaman ise saçlarınızda yıpranmalar ve yanmalar oluşabilir. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmayı hiç bir kadın istemez. Süreyi iyi ayarlamanız saçlarınızın sağlığı açısından önem arz etmektedir. Saçlarınız önceden hiçbir boya işlemine maruz kalmadıysa işiniz daha kolay olacaktır.

Boya uygulanmamış saçın açılması daha kolay olmaktadır ve sonuç daha sağlıklıdır. Evde saçınıza ombre yaptırmak istiyorsanız deneyimli bir kişiden yardım alabilirsiniz. Eğer tek başınıza ombre yaptırmak istiyorsanız saçınızı önceden boyamış olmanız gerekir. Bu işlemde tecrübeli olmak önemlidir. Ombre yapımı hakkında hiçbir bilgi ve deneyiminiz yoksa bu işlemi yapmamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Evde Saça Ombre Yaptırmanın Aşamaları

Evde saçınıza ombre yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Saçlarınızı tutam tutam ayırmalısınız.
  • Tutamları krepe tarağı ile kabartmalısınız.
  • Saçlarınız kabarttıktan sonra o bölgeleri yukarıya doğru alıp boyacağınız saçları toka yardımıyla toplamalısınız.
  • Boyama işlemi esnasında saçlarınızı folyo ile sarabilirsiniz. Güçlü bir performans almayı ve boyanın saçınız da daha iyi tutmasını istiyorsanız, saçınızı kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz.
  • Boyama işleminden sonra 35-40 dakika beklemeniz gerekir. Bu süreyi aşmamanız önemlidir.
  • Yeterli süre bekledikten sonra saçlarınızı yıkayıp, en uygun saç kremini saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Ombre işlemi böylece tamamlanmış olur. Saçlarınıza ilk defa ombre yaptırıyorsanız renk size ilk baş koyu gelebilir, saçlarınızı yıkadıkça istediğiniz renge dönüşecektir. İlk boyama işleminde saçlarınızı açık renklerle boyamamanız bu yüzden önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda saçınız da açılmalar olacaktır. İstediğiniz saç rengine sahip olmak için en az iki hafta beklemeniz gerekir.

Evde Kumral Saça Ombre Nasıl Yapılır?

Evde ombre yaparken birden fazla açık sarı tonu veya kumral tonu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan renkleri koyudan açığa veya açıktan koyuya doğru sıralamaktır. Işıltılı bir görünümü de böylelikle elde edebilirsiniz. Kumral saç tonuna yakışan renkler ise küllü sarı veya gri tonları olmaktadır. Saç renginiz kumral dengiyse ve hiç boya uygulanmamışsa renk açıcı kullanarak da evde ombre yapabilirsiniz. Sadece ayırdığınız tutamlara renk açıcı uygulayarak beklemeniz yeterli olacaktır.

Evde Kumral Saça Sarı Ombre Nasıl Yapılır?

Koyu kumral saç rengine sahipseniz ombre öncesi renk açıcı uygulayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızın rengini açıp ombre işleminin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi daha öncesinde uygulamadıysanız deneyimli bir kişiden yardım almanız önerilir. Bu işlemi yanlış yaptığınız takdirde saçlarınızda yanmalar meydana gelir. Saç renginizi açmak için ilk baş iyi bir renk açıcı tercih etmelisiniz. Kullanım talimatlarına uyarak istediğiniz saç tonunu elde edebilirsiniz. Zemin rengi olarak kullanacağınız kumral tonunu ve istediğiniz sarı tonlarını aynı şekilde hazırlayabilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırmalısınız.

Tutam tutam birbirinden ayırdıktan sonra sarı renk uygulayacağınız yerleri yukarıya doğru kaldırıp, bir toka yardımıyla toplayabilirsiniz. Alüminyum folyolara ombre işleminde ihtiyacınız olacaktır. Folyoları dik parçalar halinde kesip, ombre öncesinde hazır etmeniz gerekir. Sarı rengi uygulamak istediğiniz bölümlere folyoların üstünden uygulayarak, önce ikiye katlayıp ardından yan bölümlerinden de katlayarak saçlarınızı sıkıştırmanız yeterli olacaktır. Firkete veya saç pensi ile folyoları saçınıza tutturabilirsiniz.

Sarı tonunu uygulamadığınız alanlara kumral saç rengini boyayarak bir süre bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Yıkama işlemi esnasında saç tonlarının hafif bir şekilde karışmasının hiçbir zararı yoktur. Böylelikle doğal bir görüntüyü de elde edebilirsiniz. Saçlarınızı hafifçe ıslatıp, az miktarda karıştırdıktan sonra iyice durulamalısınız. Duruladıktan sonra kurutarak yeni ombre kumral saçlarınıza merhaba diyebilirsiniz.

Evde Siyah Saça Ombre Nasıl Yapılır?

Ombreleri en iyi taşıyan saç renklerinden birisi de siyahtır. Siyah koyu renkli olduğu için uygulanan ombre daha göz alıcı olur. Siyah saça ombre uygulamadan önce saç rengini, açmanız önemlidir. Saç renginin tamamının açılmasına gerek yoktur. Sadece uç ve boy kısımlarının açılması yeterlidir. Saç renginin belirlenen kısımları açıldıktan sonra seçtiğiniz renkteki ombreyi bu kısımlara uygulayabilirsiniz.

Evde Saça Ombre Yaptırma
Evde Saça Ombre Yaptırma

Siyah Saça Hangi Ombre Tonları Yakışır?

Siyah saça koyu tonlarda ombre uygulamak gerekir. Açık renk tercih ettiğiniz zaman ombre görünümünde kontrast oluşacağı için güzel gözükmeyebilir. Küllü koyu kumral ombre siyah saça en çok yakışan ve tercih edilen renktir. Doğal bir görünüm elde etmek isteyen kadınlar bu rengi tercih edebilirler. Son dönemde popüler olan gri renk siyah saça çok iyi yakışmaktadır. Bu sebeple gri ombre en çok tercih edilenler arasına girmeyi başarmıştır. Tarzı daha çılgın olan kadınlar ise siyah saçlarına koyu mavi ombre uygulayabilirler.

Böylelikle daha havalı görünümü de elde ederler. Siyah saçlarınıza sarı tonlarında ombre denemek istiyorsanız koyu sarı daha uygun olacaktır. Açık tonlardaki sarı saçlarınız da çok iyi gözükmeyebilir. Bu yüzden tercihinizi koyu sarıdan kullanmalısınız. Gizemli ve sıra dışı görünmeyi seviyorsanız koyu kızıl ombre siyah saçlarınızda mükemmel duracaktır. Siyah saça yakışan ombre tonları genel olarak bu şekildedir. Evde bu renk tonları ile saçlarınıza ombre yapabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak farklı renklerde tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir