Şubat 6, 2023

Bu yazımız da evde saçı doğal boyama nasıl yapılır onu göreceyiz .

Evde saçı dogal boyama işlemi nasıl yapılir ? saç nasıl boyanir ?

Küresel etkisi gözlenen korona salgını karşısında güzellik salonlarının hizmete kapatılması, bu salonlar tarafından bayanlara sağlanan saç boyama hizmetlerinden faydalanan ve bu salonları kullanan her kadın için gerçek bir sorundur. Fakat hayatın normale dönmesini ve salonların açılmasını beklerken saçınızı renklendirmenize ve beyazlarını kapatmak için yardımcı olmak için çeşitli doğal tarifler kullanabilirsiniz. Evde saçı doğal boyama tekniklerini ile sizler de ev konforunda saçlarınızı boyayarak güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Renkli bitki karışımları görece olarak kimyasal içerikler barındıran boyalardan sağlıklıdır ve kimyasallar içermez. Bu özel karışımlar saçı yapısal olarak güçlendirir ve dehidratasyona ve kırılma ve yanma gibi hasara maruz bırakan kimyasal boyama ürünlerinin aksine saçı dış etkilerden koruyan bir tedavi yöntemidir.

Evde saçı doğal boyama yaparken dikkat edilecekler;

  • Malzemeler doğal olmalıdır,
  • Kürlerde kullanılan su içme suyu olmalıdır,
  • Kullanılacak tülbentler temizlenmiş ve hijyenik olmalıdır.

Bu ölçülere dikkat edersek en mükemmel sonucu alıp saçlarımızı boyayabiliriz. Aynı zamanda doğal malzemeler saçları besleyeceğinden daha sağlıklı görünmelerine de olanak sağlar.

Saçı Yakmadan Nasıl Boyayabiliriz?

Doğal saç rengini yeniden canlandırmak ve grileşmiş yada beyazlaşmış saçları gözden gizlemek için bu hazırlaması kolay ve uygulaması pratik karışımları kullanarak, saçı iyileştirip güzelleştirmek ve aynı zamanda güçlendirmek için kahve, limon suyu konsantresi, zerdeçal özü ve bal gibi diğer doğal maddeleri kullanın.

Kahve Kürü İle Evde Doğal Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Koyu kahverengi saç tonunu ve rengini iyileştirip ve canlandırmak için, conditioner merhemini iki yemek kaşığı kadar çekilmiş kahve tozu veya hazır çekilmiş kahve granüllerini uygun bir kapta karıştırın ve tüm temizlenmiş ve taranmış saça kolayca maske gibi uygulayabilmek için bir miktar ılık su ekleyerek iyice karıştırın. Bu hazır maskenin bir saat veya daha fazla süre de saç üzerinde kalmasını sağlayın. Saçınızın çok koyu renk elde edebilmesi için hazırladığınız maskenin birkaç kez üst üste ara verilmeden uygulanması önerilmektedir. Böylelikle evde saçı doğal boyama ile en mükemmel sonucu almış olursunuz.

Siyah Çay Kürü İle Evde Saç Boyama Tekniği Nasıl Yapılır?

Siyah çay içildiğinde ve vücuda alındığında antioksidan özelliklere sahiptir ama bununla birlikte aynı zamanda kestane rengi veya siyah renkli saçlara olduğundan daha canlı bir renk vermek için çok eski çağlardan beri kullanılan doğal bir renklendiricidir. Demlenmiş çay ile saçı boyayarak renklendirmek için ocak üstünde bir litre içme suyu kaynatın ve 200 gram kadar siyah çay yapraklarını durulmuş suyun üzerine ekleyin. Bu evde saçı doğal boyama kürü olarak hazırladığınız karışımı kısık bir ateş üzerinde 30 dakika yavaş yavaş kaynamaya bırakın, durulup soğuduktan tam bir gün sonra şampuanlarınızın içine karıştırıp yıkadığınız saçınıza uygulayın ve saçı durulayıp havlu içinde dinlenmeye bırakın. Daha koyu bir renk elde etmek için saçınızı son kere yıkamadan önce bir saat kadar bekletin.

Papatya Kürü Saç Boyama Tekniği

Bahar aylarında kırsal olan her yerde açan ve güzel bir antioksidan özelliği olan sarı papatya çiçekleri saç renk tonunu açmakta kullanılır, aynı zamanda saç tellerini yenileyip canlandırması ile de karakterize edilip türlerinden ayrı olan bir çiçektir.

Açık renk bir saç çözeltisi hazırlamak için temiz bir kaba papatya çiçekleri ile birlikte Azeri bitkisi ve bir çay kaşığı kadar zerdeçal tozunu benzer miktarda birbirine homojen olacak kadar karıştırın ve kaynatıp durultulmuş iki bardak ılık su ekleyin. Hazırladığınız karışımı 20 dakika oda sıcaklığında dinlendirin daha sonra yıkanmış ve kurutulmuş temiz saça yedirerek uygulayın ve sıcak havlu içerisinde 30 dakika boyunca dinlendirdikten sonra saçlarınızı açıp yakıcı olmayan güneş altında birkaç saat kadar bekleyin.

Saçınızı doğal bir sabun ile yıkayıp duruladıktan sonra renk tonunun açıldığını ve ışık aldıkça parladığını fark edeceksiniz. Evde saçı doğal boyama tekniği ile daha kısa zamanda ve daha fark edilir bir sonuç için bu kür uygulamasının sürekli tekrar edilmesi tavsiye edilir.

Biberiye Kürü İle Evde Doğal Saç Boyama Tekniği

Doğal biberiye bitkisi çok beyaz renkli saç taneleri olan kişilerin tercih edebileceği, daha henüz sık beyazlıklar düşmemiş kahverengi saçların canlandırılması, saçı doğal olarak güçlendirilmesi ve kafa derisinin yağlanmasına karşı bakımında kullanımı bile herkesçe bilinmektedir.

Bir litre temiz içme suyu içerisine bir avuç kadar biberiye ekledikten sonra bu karışımı 30 dakika süre ile kısık ateşte yaptığınız karışımı kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra oda sıcaklığında 3 saat kadar dinlendirin. Kürü kullanırken, saçınızın kolay ve sağlıklı uzaması için biraz yeşil kil tozu ile bu kürü karıştırın ve yine oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin. Sonra saçınızı temizlemek için şampuanlayın ve kalan biberiye suyu ile durulayın.

Adaçayı Kürü İle Saç Boyama Tekniği

Doğal adaçayı bitkisi kür halinde kullanıldığında beyazlamış saçlarda etkilidir ve çay kürü veya kahve kürü ile benzer bir etki gücü sağlar. Bir litre içme suyu içine 200 gram kadar adaçayı yaprağını ekleyerek kısık ateş üzerinde 30 dakika kadar kaynatın. Saçınıza hemen uygulamadan önce oda sıcaklığında soğumasını bekleyin, sonra her zaman yaptığınız gibi şampuan ile güzelce yıkayın.

Pancar Suyu Kürü Ve Havuç Kürlerinin Kullanımı Nasıl Yapılır?

Doğal pancar suyu ve taze sıkılmış havuç suyu karışımı kızıl ve bakır renkler elde etmek için doğal ve etkili bir yoldur. Temizlediğiniz saçınıza bu karışımı güzelce uygulayın, daha sonra saçınızı plastik bir torba ile sararak dinlendirin ve sonra elma yada limon sirkesi ile karıştırılan su ile temizlemek ve durulamak için bir saat bekletin. Bakımdan sonra istenilen sonucu alana kadar bu maskeyi defalarca tekrarlamanız önerilir.

Limon ve Balın İksir Gibi Karışımı

Bu doğal iki şahane malzemenin saç rengi açma özellikleri vardır. Bal, saçların görece olarak koyu kahve rengini açarak aydınlatır ve bal kestane rengi saçları ve kızıl saçları ve saç derisi bakımı ile kendine getirir, canlandırır. Bal ve limonun taze sıkılmış suyu aynı miktar da içeren temiz bir kapta bir saç maskesi hazırlayın ve saçınızı şampuanla yıkamadan önce 2 saat kadar saçlarınızı yıkamayarak üzerinde bırakın. Renk değişmesi anlamında istenilen sonucu almak için bu hazırladığınız maskeyi 3 veya 4 kez tekrarlamanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir