17 Temmuz 2023 Saç Nasıl Bağlanır ? Nasıl Toplanır ?

Saç Nasıl Bağlanır ? Nasıl Toplanır ?

Saç Nasıl Bağlanır

Saç Nasıl Bağlanır ?  Geçmişten bu yana saç bağlama şekilleri tarihsel süreç içerisinde değişiklik göstermiştir. Kimi zaman statü göstergesi kimi zaman kadının medeni durumunu göstermiştir. Günümüzde ise saç bağlama şekilleri bu gibi toplumsal göstergelerden sıyrılmış güzellik adına bir gösterge oluşturmaktadır.

Peki, Saç Nasıl Bağlanır?

Kadın saç bağlama şekilleri sayılmayacak kadar çoktur. Ancak en temel haliyle atkuyruğu, topuz veya örgü olarak üçe ayrılmaktadır.

  • Atkuyruğu
  • Örgü
  • Topuz

At Kuyruğu Modeli

Bunlardan en fazla kullanılanı yapımı basit olduğundan ötürü atkuyruğudur. Atkuyruğu saç modeli, bütün saçların arkaya doğru taranarak lastikli bir tokayla bağlanmasıyla oluşmaktadır.

Bu bağlama türü günlük yaşamda hem rahat olarak kullanılır ve cazibeli görüntülü sebebiyle oldukça tercih edilen bir yöntemdir. İsmini ise insan başının üst tarafından bağlanması ve atkuyruğuna benzetilmesi neticesinde almaktadır. Aynı yöntem yandan bağlama içinde geçerlidir.

Örgü Modeli

Saç bağlama teknikleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden birisi de örgüdür. Örgü şirin ve tatlı görünümü sebebiyle tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte atkuyruğu şekli kadar zahmetsiz bir yapıma sahip olmadığından ötürü çok fazla tercih edilmemektedir.

Örgü saç modelinin en çok kullanılan türü düz örgüdür. Bu örgü türünde saçlar arkaya doğru taranır ve üç eşit parçaya ayrılır. Ardından önce sağdan sonra soldan alımlarla saç bitimine kadar örgü tamamlanır. Genellikle ilkokul çocuklarının tercih ettiği bir modeldir.

Yaşı biraz daha ilerlemiş genç arkadaşlarımız ise daha çok balıksırtı modelini tercih etmektedir. Balıksırtı örgüsü ise örgünün kafaya yapışık bir şekilde dipten örülmeye başlaması ile oluşur. Yine saç bu kez diplerden üç küçük parçaya ayrılarak başlar veya sağ ve sol kenarlardan sırasıyla alınarak saç uçlarına kadar örgü sağlanır. Şelale örgü veya holanda örgüsüde vardır.

Topuz Modeli

Kullanılan üçüncü bir saç bağlama yöntemi ise topuz yapmaktadır. Kimi zaman özensiz bir şekilde günlük yaşamda ev içerisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte özenli bir şekilde yapıldığında düğünlerde dahil kullanılan elit bir yapıma dönüşme özelliği taşır. Saç topuzu yapmak en basit haliyle saçların geriye doğru taranması ve bir lastik toka ile atkuyruğu gibi bağlanması ancak kuyruğun saç ile birleştirilmesi ile sağlanır.

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com