6 Kasım 2023 Cilt Tipini Nasıl Anlarız? Farklı Cilt Tipleri İçin Bakım Ürünleri

Cilt Tipini Nasıl Anlarız? Farklı Cilt Tipleri İçin Bakım Ürünleri

Cilt Tipini Nasıl Anlarız? Farklı Cilt Tipleri İçin Bakım Ürünleri nelerdir? Cilt tipini anlamak için iki kolay yöntem bulunur. İlk yöntem parmak ucunuzu yanak, alın, çene ve burun üzerine sürterek anlaşılan yöntemdir. Eğer çok fazla yağ varsa parmak ucunuzda cildiniz yağlı, az oranda ise normal, eğer yok denecek kadar az oranda ise cildiniz kuru cilt tipidir. Ancak bazı bölgeler yağlı bazı bölgeler kuru ise buda karma cilt tipine sahip olduğunuzu gösterir.

İkinci yöntem ise havlu kağıt kullanılarak yapılır. Sabah uyandığınızda havlu kağıdı ile yüzünüzü silin. Havlu kağıt üzerinde yağ oranı fazla ise bu yağlı ciltli olduğunuzu gösterir. Hafif yağlı ise bu normal cilt tipidir. Yağ gözükmüyorsa kuru cilt tipine sahip olduğunuzu gösterir. Ancak her bölgeden eşit oranda yağ havlu kağıda gelmiyorsa buda karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Cilt tipini bilmek, cilt bakım için önemli basamaktır. Bu sayede cildinizin neye ihtiyacı olduğunu bilebilirsiniz. Yağlı cilt için daha çok cilt yağ ve nem oranını dengeleyecek bakım ürünleri tercih edilebilir.

Kuru cilt içinse nem oranı yüksek bakım ürünleri doğru tercih edilir. Ayrıca bakım ürünlerinin içeriğine bakarak cildiniz için uygun bakım ürünlerini bulabilirsiniz. Birlikte cilt tipini nasıl anlarız? Sorusunun yanıtına daha detaylı bakalım.

Cilt Tipini Nasıl Öğrenebilirim?

Cilt tipini belirlemede belli başlı yöntemler bulunuyor. Ancak en kolay yöntem peçete yöntemidir. Bunun için yapmanız gereken bir peçeteyi elinize alın. Tüm yüzünüzü peçete ile silin. Eğer peçete az oranda nemlenme varsa bu normal cilt tipidir.

Peçete hiç nemli değilse buda kuru cilt tipidir. Eğer peçeteyi yanağa sürdüğünüzde yağlı, burun ve alın çevresine sürdüğünüzde kuru ise görünüyorsa buda karma cilt tipidir. Son olarak peçeteyi tüm yüze sürdüğünüzde tam anlamıyla nemli ise buda yağlı bir cilt tipidir.

Cildimizin Yağlı Mı Kuru Mu Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cilt tipinizin yağlı mı yoksa kuru mu olduğunu anlamak istiyorsanız parmak uçlarınızı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken parmak ucunuzu alın, burun ve burun kenarları, çene ve yanaklarınıza hafif baskıyla sürün. Parmak uçlarınızdaki nem oranı fazla ise yağlı cilt, yok denecek kadar azsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir.

Cilt Tipini Nasıl Anlarız? Farklı Cilt Tipleri İçin Bakım Ürünleri
Cilt Tipini Nasıl Anlarız? Farklı Cilt Tipleri İçin Bakım Ürünleri

Cilt Tipi Analizi Nedir?

Cilt tipi analizi uzman tarafından bilgisayarlı program aracılığıyla yapılan bir uygulamadır.

Cilt tipi analizinde;

  • Cilt ve cilt alt doku
  • Cildin kolajen miktarı
  • Cilt kalınlığı
  • Yüzün farklı bölümlerinin yaşlanma oranları

Bu gibi verilere cilt tipi analizi ile ulaşılması mümkündür. Bu sayede cilt yüzeyi ve altı derinlemesine analiz edilerek uygun bakım adımlarını atmış olacaksınız.

Cilt Tipi Değişir Mi?

Cilt tipi genel olarak aynı kalsa da, doğru bakımla ve değişen hava koşullarına bağlı olarak değişebilir. Bazen cilt tipi hormonsal nedenler, hava değişimi ve diyet ve stres gibi etkenlerde cilt tipi değişimine neden olabilir.

Karma Ciltler Nasıl Anlaşılır?

Karma cilt tipinin en belirgin özelliği bazı ciltte bazı alanların yağlı bazı alanların kuru olmasıdır. Yanaklar genellikle karma cilt tipinde kuru olan bölgelerdir. Pul pul dökülmeler yaşanabilir. Alın, çene, burun yağlı olabilir. Siyah nokta ve sivilce bu bölgelerde görülebilir.

Yağlı Cildin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı cilt tipi özellikle fazla sebumdan dolayı oluşan bir cilt tipidir. T bölgesi dediğimiz bölgeler (alın, burun ve çene) parlak ve yağlı görünür. Yağlı ciltte özelikle belirgin gözenekler, sivilce ve akne gibi cilt sorunları ve siyah nokta oluşumu gözlenir.

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com