6 Kasım 2021 Saç Bakiminda Doğru Bilinen 9 Efsane Yanliş

Saç Bakiminda Doğru Bilinen 9 Efsane Yanliş

Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Saç bakiminda doğru bilinen efsane 9 yanlis bilgiler yuzunden saçlariniza zarar veriyorsunuz . Ama biz bu yanlişlari bilmiyoruz dediginizi duyar gibiyim gelin beraber saç bakiminda doğru bilinen efsane 9 yanliş neymiş birlikte görelim .

Daha bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez? Sırf daha sağlıklı saçlarımız olsun diye kulaktan dolma bilgilerle saçlarımıza onlarca işlem yapıyoruz. Peki tabiri caizse kaş yaparken göz çıkardığımız, doğru düşünüp de yaptığımız yanlışlar yok mu? Elbette var. Bugün sizler için halk arasında dolaşan saç bakım efsanelerini derledik. Bakalım siz kaç tanesini biliyorsunuz. Doğru saç bakimi yazima da buradan gidebilirsiniz.

Saçları sık sık yıkamak gerekir.


En sık tekrarlanan yanlışlar arasında saçların sık yıkandıkça daha sağlıklı olacağı fikri yer alır. Saçları sık yıkamak saç derisinin tahriş olmasına, nemini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle herkesin kendi saç tipine uygun bir yıkama alışkanlığı kazanması gerekir. Yani en yakın arkadaşınızın rutini size uymayabilir. Bu nedenle kendinizi ve saçınızı gözlemleyerek en uygun yıkama rutinini oluşturmalısınız.

Saç Bakiminda Bilinen Yanlişlar


Saç kremi, saçınızı yağlandırır.


Saçınızın yağlılığı konusunda bir günah keçisi arıyorsanız, arayacağınız en son şey saç kremleri olsa gerek. Çünkü saçın yağlı olmasının ana nedeni saç dibindeki sebumdur. Sebumun artıp azalmasında saç kreminin bir etkisi olmaz. Bilhassa birçok saç kremi sadece saç uçlarına uygulanır, saç dibine kadar ulaşamaz bile. Bu nedenle yağlandırdığı gerekçesiyle saç kremi kullanmaktan imtina etmek oldukça fantastik bir düşüncedir. Saç kremi, saç tipine uygun seçilip talimatına uygun kullanıldığı takdirde hem saçı besleyen hem de saçınızı pamuk gibi yapan saçlar için oldukça faydalı bir bakım ürünüdür.


Yağlı saçların, saç bakım yağı kullanmasına gerek yoktur.


Bu mit de tıpkı saç kreminin saçı yağlandırdığı iddiası ile benzer doğrultuda fantastik olsa gerek! Tekrar edelim ki iyice anlaşılsın: Saçtaki yağlanma saç derisindeki sebumdan kaynaklanır. Sebumun artıp azalması, genellikle içten gelen faktörlerle ilgilidir. Saç bakım yağları ise saçları besleyip onaran, tabiri caizse saç bakımının mihenk taşları arasında sayılabilecek saç bakım ürünlerindendir. Dolayısıyla yağlandırdığı gerekçesiyle kullanmamak oldukça yanlıştır.


Sadece kuru saçların neme ihtiyacı vardır, yağlı saçlar zaten nemlidir.


Buna benzer bir düşünce cilt bakımında da yaygındır. Yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyaç duymadığı ile paralel bir düşünce. Ne kadar paralelse o kadar da yanlış! Saçın yağlı olması ve neme ihtiyaç duyması iki farklı konudur. Saçın neme ihtiyacı her saç tipine göre değişir. Yağlı saçlar da neme ihtiyaç duyabilir. Nemsiz kaldığı takdirde kuruyup, kırılabilir. Bu nedenle tıpkı kuru saç tipi gibi, yağlı saç tipine sahip kimseler de saçlarını düzenli olarak neme doyurmalıdır.


Saçı ne kadar sık yıkarsanız o kadar çok yağlanır.


Şampuanla yıkarken saç diplerinde biriken kir ve yağ bertaraf edilmiş olur. Ancak yağın yeniden ortaya çıkmasının nedeni saçın yıkama sıklığı değildir. Hormon seviyeleri ve strestir. Bu mitin etkisinde kalarak sakın ha saçlarınızı yıkamamazlık etmeyin!


Saçları ne kadar sıcak suyla yıkarsam, o kadar temizlenmiş olur.


Bu düşüncedeki kişilere bir soru sormakta fayda var: Kendinizi mi haşlama kararı aldınız? Sıcak su cilt bakımında ve saç bakımında tavsiye edilmez. Bilhassa uzak doğu bakım rutinlerine baktığınızda cildin yaşlanmaması adına soğuk su ile bakım yapılması desteklenir. Çünkü sıcak su ciltteki ince kırışıklıkları arttırır ve gözenekleri açar. Aynı şekilde saç diplerindeki gözenekleri de olabildiğince açar. Saçın doğal nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle en ideali elbette ılık su ile hem cilt hem de saç bakımını sağlamaktır. Sakın ha daha temiz olsun diye kendinizi kaynar su ile haşlamaya çalışmayın!


Her zaman aynı şampuanı kullanmak gerekir, şampuan değiştirdikçe saçlar zarar görür.


Sanırım kimi zaman saçlarımızın da canlı olduğunu aklımızdan çıkarıyoruz. Çünkü saçlarımız da mevsime göre, stres seviyemize göre değişebilirler. Örneğin kışın daha çok kurumaya meyilli olan saçlarımızı yazın kullandığımız şampuanla yıkamak pek doğru değildir. Saçın yapısına ve ihtiyacına göre şampuan tercih etmek gerekir. Tabi ki buradan çıkarılması gereken sonuç haftada bir şampuan değiştirin değil. Bu sıklıkta şampuan değiştirmek de saçınızı yıpratabilir. Çünkü unutmayın saçlarımız da canlıdır. Bir şampuana alıştı derken hop bambaşka bir şampuanla tanıştırmış oluyoruz. Bu nedenle her şey belirli bir dengede yapılmalı. Ne çok sık ne de hiç! Saçın ihtiyacına göre ve doğru zamanda. Bunun için de elbette saçlarınıza kulak verip dinlemelisiniz.


Herhangi bir şampuan kullansak yeter!


Bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü saçınızın ihtiyacı şampuan seçiminde asıl kriter olarak yer almalı. Bu nedenle şampuan seçerken “ amaan elime bu geldi” demek yerine, şampuanların içeriklerine ve özelliklerine dikkat ederek şampuan satın almak gerekir. Bilhassa şampuan doğrudan doğruya saç derimizle nüfuz eden bakım ürünü olduğu için saçımıza hitap etmesinin yanında içeriğinin de temiz olması gerekir. Günümüzde pek çok firma maliyetten kısmak adına kanserojen içerikli şampuanları gözlerini kırpmadan piyasaya sunabiliyor. Burada dikkatli olmak ise maalesef biz tüketicilere düşüyor. Artık içerik okuyabilme görevi de bizim omuzlarımızda! Bu nedenle hem temiz içerikli hem de saçımızın ihtiyacına uygun bir şampuan seçerek saçlarınızı mutlu edebilirsiniz.


Yazın saçlara bakım yapmaya gerek yok.


Güneş her ne kadar bizler için hayati öneme sahip olsa da, unutmayın her şeyin fazlası zarar! Güneşteki zararlı ışınlar cilde olduğu kadar saçlara da zarar veriyor. Nasıl cildimizi bu zararlı ışınlardan korumak için düzenli olarak güneş kremi kullanmamız gerekiyorsa, saçlarımızı korumak için de yazın da saç bakımı yapmak gerekir. Güneşlenirken mutlaka şapka takılmalı ve bakım ürünlerinin yanında fiziken saçlarımızı koruyacak yardımcılardan da yararlanmalıyız. Özellikle serinlemek için sık sık havuza girmeyi tercih edenler unutmamalı: Havuzdaki klor saçları kurutuyor! Bilhassa sarı saçlıların saçlarını yeşilimsi bir renge çevirebiliyor. Havuza gidenler yanına bonesini almayı unutmasın!

Eve Shoptan Kaçirilmayacak Indirimler

Korkmaz’dan Kaçirilmayacak Indirimler

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Etiketlendi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com