15 Ekim 2021 Sac Kepeklenmesi Için Dogal Yontemler Rehberi

Sac Kepeklenmesi Için Dogal Yontemler Rehberi

Saç Kepeklenmesi doğal yontemler ile kurtulmak istiyorum ancak saçta kepek dogal çozumler hakkinda hiç bir fikrim yok… ne yapmalıyım? Evde kepek yok etmek icin  nereden başlamalıyım ?

Saç kepeklenmesi sorunuz varsa dogru yerdesin saçtaki kepeği geçirme yolları cevap bulacaksiniz . Ayrica saçta kepek doğal çözümleri hakkinda bilgide verdik.

Yediden yetmişe kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin muzdarip olabileceği, özgüveninizi ayaklar altına alan bir cilt problemi desem? Elbette duyacağım cevap kepek olacak. Bilhassa siyah kıyafetler üzerinden metreler öteden ben buradayım diye kendini belli eden, saç temiz olsa bile pis gibi gösteren, kimi zaman kaşıntı yapan ve pul pul dökülen beyaz saç derileri! Gerçek anlamda bir problem. Peki bu problemi nasıl bertaraf edebiliriz? İşte sizin için bu sorunun cevaplarını derledik. Haydi o zaman kepekten kurtulmaya!

Saç Kepeklenmesi

Kepekten Kurtulma Rehberi

Kepeğin oluşumu saçlarınızı yıkama sıklığına göre değişebilir. Örneğin saçlarınızı çok geç yıkıyorsanız muhtemelen saçınız kepeklenecektir. Ancak sürekli saç yıkamak da saç derisine zarar verdiği için bu da kepeklenme yapacaktır. Bu nedenle saç tipinize uygun olarak doğru ve dengeli bir yıkama rutini oluşturmanız gerekir. Ne çok sık ne de çok az, tam kararında!

Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanıp adeta kendinizi haşlıyorsanız, sıcak su saç derisinin tahriş olup yüzeye kalkmasına neden olur. Elbette bu durum da saçın kepeklenmesine yol açar. Kendinizi haşlamadan, ılık bir su ile saçlarınızı yıkamaya alışmanız gerekir.

Saçlarınızı şekillendirmek için briyantin, jöle gibi şekillendiricileri hunharca saçlarınıza boca ediyorsanız, günah keçisini bulduk demek. Bu tarz ürünler hem saçın yapısını bozmakta hem de aşırı kullanıldığı takdirde içerdiği çeşitli kimyasal maddeler ile gözenekleri tıkamakta ve cilt bariyerini bozarak kepeklenmeye yol açmakta. Her ne kadar şekilli ve yapılı duran saçları sevsek de cilt sağlığınız için biraz kullanımını azaltmakta fayda var.

Saç Kepeklenmesi

Kuru ciltten muzdarip olanlar özellikle kepek problemi kronikleşmiş kişilerdir. Ne yazık ki kuru ciltlerde kepek artık boyut değiştirerek sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına dönüşmeye ve adeta saç derisi pul pul dökülmeye başlamaktadır. Sedef ve egzama ile mücadele için elbette bir hekimden yardım alınmalı ve önerecekleri şampuan ve losyonlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ancak bunun yanında saç derinizi nemlendirerek, cildinizi rahatlatabilirsiniz. Çünkü hastalık boyutuna gelmeyen kepek problemlerinin ana nedeni saç derisindeki kuruluktur. Dolayısıyla çözümü da basittir: Saçı neme doyurmak. Bunun için saç bakım yağlarından, saç maskelerinden yardım alabilir, kendi saç tipinize uygun bir saç bakım rutinine dahil olabilirsiniz.

Stres Kepeklenmeyi Tetikliyor

Stres! Hayatımızdaki her olumsuzluğun sorumlusu olarak gösterdiğimiz kötü karakter. Evet, kepek probleminde de kötü karakterimiz stres. Yoğun stres ve baskı altında sürdürdüğünüz bir hayatınız varsa, ilerleyen süreçlerde bunun fiziksel yansımaları ile karşılaşabilirsiniz. Fizyolojik ve biyolojik rahatsızlıklar tıp dünyasına göre stresten de kaynaklanabilir. Aşırı stres ve baskı altında bir yaşam, kepeği de tetikliyor. Bu nedenle, olabildiğince relaks bir yaşam sürmeli ve stresten olabildiğince uzaklaşmalısınız. Hem vücut sağlığınız hem de mental sağlığınız açısından pek çok yararını göreceğinize garanti verebilirim.

Saç Kepeklenmesi

Saçtaki Kepeklenme Icin Bol Bol Su Için

En önemli yaşamsal sıvı, su! Gün içinde gerçekten yeterince su tüketiyor musunuz? Vücudun susuz kalması pek çok ciddi problemi peşinden getirir. Kepek ise bunlardan yalnızca bir tanesidir. Yetersiz sıvı alan bir vücut, kuruluk problemi yaşar. Her ne kadar dışarıdan kozmetik ürünleri ile nemlendirmeye çalışsak da içten bir kuruluk söz konusu olduğu için beyhude bir çabadan ötemeye geçemez. Bu nedenle yeterli derecede su içerek, vücudunuzu kuruluktan kurtarabilir ve kepeklere de elveda diyebilirsiniz!

Doğada her zaman probleminize cevap veren bitkisel bir malzeme bulabilirsiniz. Kepek dediğinizde de en etkili bitkisel ürünlerin başında elma sirkesi gelir. Elma sirkesi hem cilt bakımında hem de saç bakımında en çok kullanılan mutfak ürünlerinden birisidir. Asidik bir yapısı olduğu için seyreltilerek kullanılması gerekir. Özellikle antifungal özelliğe sahip olduğu için kepekli saç derisi ile mücadelede en ön safta yer alan ürünlerdendir. Birebir bir oranla elma sirkesini su ile seyrelterek saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle hem kepekten kurtulabilir hem de daha parlak ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Kepeklenmesi için Cay Agaci Yagi

Etkili bitkisel bakım yollarından birisi de çay ağacı yağıdır. Antifungal özelliğe sahiptir. Bu nedenle kepekli saç derisini rahatlatır. Bilhassa kaşıntı problemi olan saç derileri için bulunmaz bir nimet desek yeridir. Hem saçı uzatıp beslemede hem de saç derisini kepekten arındırmada kullanılan en popüler yağlardan birisidir. Bunun için şampuanınızın içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Elbette saçlarınıza duştan önce uygulayıp masaj yaparak da kullanabilirsiniz. Bu durumda saçınızda yaklaşık 25-30 dakika kadar bekletmeniz tavsiye edilir. Ardından şampuanla saçlarınızı durulayıp güzelce kurulayın.

Bitkisel Yollarla Kepekle Mucadele

Bitkisel yollarla kepekle mücadele etmeye değinmişken geçmeden edemeyeceğimiz bir diğer ürün ise sodyum bikarbonattır. Yani bilinen adıyla İngiliz sodası. Peki ne işe yarıyor? İngiliz sodası hem içilerek içten bir tedavi ile kepeği yok edebilir hem de doğrudan dıştan kepekli saç derisine uygulanabilir. Aç karna bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı İngiliz sodası koyarak karıştırın ve için. Bir müddet düzenli olarak kullanın. Saçlarınızın ve cildinizin daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğuna göreceksiniz. Aynı şekilde bir miktar suyla karıştırıp saçlarınıza sıkın ve saç derinize masaj yapın. Saçınızda bir müddet bekletin. Ardından durulayın. Özellikle kaşıntı problemi olanlar için anında rahatlatan çözümlerden birisidir. Ancak unutmayın her şeyin fazlası zarar! Kaş yapayım derken sakın ha göz çıkarmayın.

Kim sıkı at kuyrukları ve topuzları sevmez ki! Hem çok şık hem de çok seksi durdukları konusunda kimsenin bir itirazı yok. Ancak çok sık bir şekilde sıkı sıkı saçlarınızı bağlayıp topuz yapıyorsanız, saç derinizin nefes almasını engelliyorsunuz demek. Saçlarımız da canlıdır unutmayın. Saçın uzun süre nefes alamaması hem dökülmesine hem de kepeklenmesine neden olur. Bu nedenle çok uzun süre bu tarz modeller tercih etmemekte fayda var.

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com