3 Nisan 2022 Fenomen Kuaför Ceyhun’la Keyifli Bir Roportaj

Fenomen Kuaför Ceyhun’la Keyifli Bir Roportaj

HAIR ASMR CEYHUN adiyla bilinen attigi saç kesim videolari ile üne kavuşan ünlü kuaför Ceyhun Işık ile Keyifli Bir Roportaj Yaptik Umarim Beğenirsiniz 🙂

Saç bakımı ve hijyeni esasında genel hijyenimizin bir parçası. Her ne kadar günlük hayatta bu ihtiyacı sıradanlaştırsak da bir an için ulaşamadığımızı var saydığımızda aslında ne kadar önemli olduğunu fark ediyoruz. HAIR ASMR CEYHUN kanalinizda “evsiz farkındalığı” temalı videolarınızda bunun ne kadar önemli olduğunu yardımseverliğinizle görmüş olduk. Bu fikir ilk olarak nasıl çıktı ve nasıl tepkiler aldı?

Aslında mesleğimizin ne kadar değerli olduğunu pandemi sürecinde halkımız daha iyi anladığını düşünüyorum. 2 aylık kapanmada bile milyonlarca kişi mağdur oldu ve biraz da olsun gereken saygıyı göstermeye başladılar. Evsiz Farkındalığı videolarımda da çok ufak bir dokunuşla bir kişinin hayatı nasıl değişebilir onu göstermek istedim aslında. Çok güzel bir proje oldu ve tüm dünyada yankı buldu. Türkiye de ve dünyada birçok haber sitesinde bu videodan bahsedildi. 1 ayda 30 milyon üzeri izlenip Türkiye de o dönem 1 ayda en çok izlenen video olmasına rağmen Youtube Trendlere girmemesine de anlam veremedim açıkçası. Ama bu ve bunun gibi projelerin devamı gelecek. Çünkü benim sloganım ‘’Benim Silahlarım Dünyayı Güzelleştirir’’ ve gücüm yettiği sürece bu slogan ile devam edeceğim.

Ceyhunla roportaj

En popüler videolarınızdan birisi de saçlarını 20 yıldır kesmemiş bir müşterinin saçlarının kesildiği video. 20 yılın ardından müşterinizin saçlarını kesme nedeni sizce neydi ve siz bu saçları keserken neler hissettiniz?

Aslında bu videonun garip bir hikayesi var. Bu video öylesine çekilmiş ve birkaç ay arşivde durup yüklenmemiş bir videoydu. Yükleme tarihine de dikkat ederseniz fragmanı 1 Nisan da yayınlandı. Bir şaka videosu olarak yüklemiştim ve her yorum yapana bu bir şaka videosudur diye açıklama yapmak zorunda kaldım bir süre. Daha sonra bu video da haber kanallarına düşünce günde binlerce yorum gelmeye başladı ve yorumlara cevap veremez hale geldim. Aslında kanalımın ilk çıkış noktası da bu video oldu diyebilirim. Ama sizin aracılığınızla tekrar açıklıyorum. Bu bir şaka videosu olarak çıktı. Daha sonra video çok beğenilince biz de videonun üzerine bir hikaye yazıp tekrar yayınladık.

Hollanda Örgü Yapimi

Salonunuza gelen müşterilerin sizden en çok istedikleri saç modeli ve rengi ne?

Salonumda günün büyük çoğunluğunu saç keserek geçiriyorum. Saç kesimi olarak kısa ve gizli katlı doğal dalgalı haliyle kullanabileceği modelleri çok tercih ediyorlar. Çünkü halk artık saçını şekillendirmekle uğraşmak istemiyor ve yıkayıp eliyle şekillendirip çıkmak ve zamandan tasarruf etmek istiyor. Ben de buna uygun kesimler yapıyorum. Renk olarak da doğal yansımalara bir dönüş görüyorum. Abartılı küllü sarılar ve gri tonlar yerine daha sıcak sarılar ve daha doğal ışıltılar bu dönemde ön plana çıkıyor.

Youtube kanalınızın bir hayli abonesi var. Üstelik abonelerinizin de birçoğu yabancı. Bir anlamda uluslararası çalışan bir kuaförsünüz. Bu üne nasıl kavuştunuz?

Aslında kanalımı ilk açtığımda Türkçe yayın yapan bir eğitim kanalıydım. Daha sonra yoğunluktan eğitim videoları çekmeye çok fırsat bulamadım. Çünkü konu hazırlamak metin hazırlamak videoyu çekmek falan bunlar zaman isteyen şeyler. O sırada ben de saç keserken asistanıma video çekmesini söyledim. En azından kanal boş kalmasın diye. Bu saç kesimleri çok beğenildi ve bir arkadaşımın tavsiyesiyle kanalımın konseptini İngilizce yaptım. Bu sefer yurt dışından çok güzel dostluklar edindim. Ve şunu gördüm ki dünyanın en iyi kuaförleri Türk kuaförler ama tek değer görmedikleri yer de Türkiye maalesef. Diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika’da bu işe sanat olarak bakılıyor fakat Türkiye’de hizmetçi. Böyle değerli bir mesleğin bu kadar değersiz olması aslında kanıma dokunuyor. Ve Türk kuaförlüğünün ne kadar iyi olduğunu dünyaya duyurmaya devam edeceğim. Belki ilerde hakettiğmiz değeri görürüz.

Salonunuza gelen müşterilerinizden yanlış işlemler sonucu saçları zarar gören, yıprananlara nasıl bir öneride bulunuyorsunuz ve iyileştirmek adına hangi işlemleri yapıyorsunuz?

Bu durum benim çok başıma gelen bir durum. Genelde insanlar daha ucuz bir yerde yaptırayım veya evde yapayım diyerek saçlarını mahvediyorlar. Sonra düzelttirmek için yanıma geliyorlar. Bu sefer hem saçları yıpranmış oluyor hem istediği sonuca tam olarak ulaşamıyor ve de maliyeti iki üç katına çıkıyor. Bu durumda saçlarını toparlayacak bakımlar yapması gerekir. Eğer istediği saçı yapmak o sırada mümkün değilse en azından az zarar verecek ve kötü görünmeyecek bir saç rengi öneririm ve bir süre bakımlarla toparlamasını tavsiye ederim. Yani bir süre istediği saçtan feragat etmesi gerekecek. Çünkü genelde sarı saç isteyen kişilerde bu durum daha çok gözlemlendiği için, o saçı daha da zorlarsak saçları kökünden bile kopabilir. Bu durumda tavsiyem işin uzmanına saçınızı yaptırın. Biraz ucuz diye başka maceralara girmeye gerek yok.

Saç bakımı, tasarımı hakkında Youtube kanalınıza yüklediğiniz içerikler son derece açıklayıcı ve bilgilendirici. Adeta bir kuaförlük okulu gibi. Bu fikir ortaya nasıl çıktı ve size gelen geri dönüşler nasıl?

Daha önceki soruda da bahsettiğim gibi ilk olarak bir eğitim kanalıydı. Hatta ismi Kuaför TV yapmıştım. Çünkü bu sektörde her alandan arkadaşların eğitim vermesini ve bildiklerini anlatmasını istediğim bir kanal projem vardı. Bu fikrin ortaya çıkma sebebi aslında şöyle oldu; ben İstanbulluyum ve İstanbul’da bu mesleği öğrendim ve usta oldum. Daha sonra Alaçatı’ya yerleşme kararı aldım ve gördüm ki İstanbul dışında bu meslek 5-10 sene geriden geliyor. Bizim modası geçti diye çöpe attığımız aksesuarlar saçlara takılıyor, 5-10 sene önceki saç modelleri isteniyor vs. o an anladım ki Türkiye de kuaförlük İstanbul’dan ibaret ve Anadolu’daki insanlar bilgiye o kadar kolay ulaşamıyor. Bu sebeple bildiklerimi anlatmak için açtığım bir platformdu. Daha sonra yukarda bahsettiğim sebeplerden dolayı biraz şekil değiştirdi ama hala merak edilen sorulara hem Youtube videolarıyla hem Instagram mesajlarıyla cevap veriyorum.

Anladığımız kadarıyla mesleğinize aşık bir kuaförsünüz ve salonunuz da bu alanda bir hayli ünlü. Bu mesleğe nasıl başladınız? Kuaför olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Ben aslında 12 yaşında futbola başladım ve Ümraniye sporda kaleciydim. 15 yaşında hem 14-16 yaş grubuyla hem genç takımla hem A takımla maçlara çıkıyordum. Baya iyi kaleciydim açıkçası. 16 yaşımda babam antrenmanlara giderken harçlığım çıksın diye kuaförün yanına çırak olarak verdi ve bu hikaye öyle başladı. Hiç izin yapmadan akşamları antrenmana gidip hafta sonu maça gidiyordum ve iş yerine geri dönüyordum. 2 sene bu tempo devam etti. O dönemde de mesleğim gelişti ve kalfa oldum. Bir süre sonra bir omuz sakatlığı yaşadım ve birkaç ay antrenmanlara gidememeye başladım. Uzun lafın kısası bu şekilde kuaförde kaldım ve kuaför oldum. Kuaför olmasaydım kesinlikle futbolcu olurdum.

Her yüze her saç rengi ve saç modeli yakışmayabiliyor, bu oldukça doğal bir durum. Ancak sizden ısrarla kendisine yakışmayacak bir rengi ve modeli isteyen müşterileriniz de oluyor mu? Sizin bu durumdaki tepkiniz nasıl oluyor?

Genelde bu durumlarda o işlemi yapmam. Çünkü ben biliyorum onun o saçı istediğini ama dışardaki kimse bilmiyor. Yani bu saçı Ceyhun yaptı diye bir etiket dışarda dolanacak ve bu benim için kötü bir reklam. O saçtan para almamayı ve istediği saçı yapmamayı tercih ederim.

Şimdiye kadar işinizi yaparken başınıza gelen en kötü olay neydi, bizimle paylaşır mısınız?

Yine az önceki soru gibi bir durumdu. Israrla benden saç istedi ve istediği saçın asla olmayacağını ve saçın elimde kalabileceğini söyledim. Yurt dışına çıkacağım bunu yaptırmam lazım diye ısrar etti ve ben de kendisine önerilerde bulundum. Bu saçı yapmam mümkün değil fakat şu şekilde yapabiliriz diyerek durumu belirttim. O an kadının istediği sadece kafasındaki renkten kurtulmak. İşlemi yaptım ve söylediğimin harici tek bir farklı şey yapmadım. Daha sonra sosyal medyada benim hakkımda saçlarımı mahvetti beni dövüyordu canımı zor kurtardım gibi iftiralar ve hakaretler etmeye başladı. Kamera kayıtlarına baktığımda beni tahrik etmeye çalışıp gizli kameraya aldığını farkettim. Kuaför bana saldırdı diye paylaşıp prim yapmaya çalışacak aklınca. Fenomen olmaya çalışan bir kişi. Olay şu an yargı sürecinde olduğu için daha fazla detay vermeyeceğim. Ama bu süreç tamamlandığında tekrar konuşuruz bu konuyu.

2022 yılının yaz trendi diyebileceğimiz bir saç rengi ve kesimi var mı, bunları kimlere önerirsiniz?

Geçen sene makine ile düz net kesimler çok modaydı. Gelen 10 kişiden 8 i bunu istiyordu neredeyse. Bu sene az öncede dediğim gibi katlı ve gizli katlı daha hareketli kısa ve orta boy kesimler çok revaçta. Renk olarak da doğal ışıltılar ve sıcak sarılar çok tercih ediliyor. Bu kesimleri hareketli yaşayan, çalışan ve sürekli bir yere yetişmek zorunda olan kadınlara öneririm. Çünkü yıkayıp kurutup çıkmak gerçekten büyük konfor ve zaman tasarrufu.

Saç boyamanın püf noktası dediğiniz şey sizce ne?

Saç boyamanın püf noktası renklerin anahtarını bilmektir. Hangi renk hangi rengi nötrler ana ton nedir baz nedir. Çok teknik konular fakat öğrendikçe bulmaca gibi çok eğlenceli. Kanalımda da bazen şikayet ediyorlar yaptığın işin formülünü neden paylaşmıyorsun diye. Ben çünkü o formüle o anda saçın ihtiyacına göre karar veriyorum. Başka bir saça aynı formülü uygularsan o saçı çok kötü bir hale de getirebilir. Ama bununla ilgili bir eğitim videosu da hazırlama fikrim var.

Kadınların saçları hakkında en sık yaptığı hatalar sizce neler?

Kadınlar bu konuda çok hata yapıyor maalesef ve birçoğu çok bilinçsiz. Öncelikle düzenli kırıklarını aldırmaları gerekiyor. Bunu sürekli kısaltmak zanneden çok kişi var ama kırık aldırmak belki de sizin göremeyeceğiniz kadar küçük bir şey. Bu sefer de buna niye para veriyim ki diyorlar. Bu sefer 6 ay 1 sene uzatıp kırık aldırmak istiyorum dediklerinde saçtaki kırıklar 10 cm civarı oluyor. Sonra kırık aldırdım kuaför çok kesti diyorlar. Diğer hataları sağdan soldan duydukları bakımları saçlarına sürüp sonuç beklemeleri. Bu bakım süreci ilaç tedavisi gibidir. Her saçın istekleri farklıdır ve ona göre reçete yazılır. Kimi saçı yağlandırmaya çalışırken kimini kurutmak gerekebiliyor. Kuru bir saça sıkılaştırıcı bir ürün kullanırsan o saç daha da kurur ve kopmaya başlar. Veya yağlı bir saça yoğun nemlendirici veya yatıştırıcı kullanırsan da o saç yapışır söner. Yani her zaman bahsettiğim gibi bir danışman kuaföre gidip saç analizi yaptırıp saçın ihtiyaçlarını belirleyip ona göre bir reçete yazılması önemli bir nokta.

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com