4 Nisan 2022 Holanda örgü nasil yapilir

Hollanda Örgüsü Nasıl Yapılır : Ters Örgü | Fransiz Örgü

Son dönemlerde oldukça fazla popüler falan Hollanda örgüsü farklı isimlerle de tanınmaktadır. Hollanda örgüsünün diğer isimlerinden biri ters Fransız örgüsü diğeri ise ters balık sırtı olarak bilinmektedir. Bu popüler örgü Fransız örgüsü olarak yapılsa dahi saç tutamlarını üstten almak yerine alttan geçirmek yeterli olmaktadır. Bu örgüyü ilk kez örecek olanlar için bu örgüyü örmek karmaşık gibi dursa dahi çok zorlu bir örgü olmamaktadır. Bu örgü saç uzunken sorunsuz bir şekilde yapılabilirken, kısa saçlar için ise ikili Hollanda örgüsü rahatlıkla örülebilmektedir.

Saçları Hollanda Örgüsüne Hazırlık İşlemi

Hollanda örgüsüne başlamadan önce saçların yeni yıkanmamış olması önem taşımaktadır. Eğer saçlar henüz yeni yıkandıysa sprey tercih edilmelidir. Bu sayede elektriklenme gibi bir durum oluşmamaktadır. Saçlar hafif nemli bırakılarak daha kolay örülebileceği gibi açıldıktan sonra doğal dalgalı bir görünümü de sunmaktadır. İnce dişli tarak kullanılarak dolaşan hiçbir yeri kalmayacak şekilde düz bir şekilde taranması oldukça fazla önem taşımaktadır.

Holanda örgü nasil yapilir
Hollanda Örgüsü

Aksi oluştuğunda ise örgü düzgün bir biçimde durmazken yanı sıra örme işlemi daha uzun süre sürebilmektedir. Bunun yanı sıra Hollanda örgüsünde renkli modeller yer almasından dolayı saçlara daha farklı bir görünüm sunabilmektedir. En dikkat çekici görünüme sahip olmak isteyen kişiler genel olarak rasta ipi ya da sentetik saçlardan yararlanabilmektedir.

Hollanda Örgüsü Yapilişi

Holanda örgü nasil yapilir
Hollanda örgü
  • Düzgün taranmış kuru yanı sıra nemli saçlar ile başlanmalıdır. Hollanda örgüsü kuru ya da nemli saçlar yapılabilirken, saç taranmış olmalıdır. Saç da herhangi bir düğüm ya da örgüye sorun yaratacak bir durum oluşmamalıdır. Bu durumda saçta uçuşma, elektriklenme gibi sorunlar için suyla nemlendirmek yanı sıra saç serumu olmak üzere pomat gibi düzleştirici bir ürünle saç nemlendirilmelidir. Saça ısı uygulanmadan dalgalı bir biçime getirmenin alternatif yolları arasında yer almaktadır. Bu işlem yapılacaksa örgü bozulmadan saçın tamamen kurutulması gerekmektedir.
  • Saç geriye doğru toplanarak düz bir şekilde taranmalı ve daha sonra ise saç çizgisinden bir parça saç toplanmalıdır. Ön saç çizgisinden itibaren bir parça saç toplamak için baş parmağı saçların arasında kayrılmalıyken aynı zamanda bu parça alnın genişliğinde olması gerekmektedir. Örme alternatifleri sayesinde başın ortasında büyük bir örgü oluşturulmalıdır. Bu sayede kaş ya da göz seviyesinde saçın bir kısmını arkadan birleştirerek bir kısmını ise açık bırakarak at kuyruğu biçiminde toplamak gerekmektedir.
  • Saç tutamları 3 eşit parçaya ayrılmalıdır. Sağ kısımda bulunan saç tutamı sağ el ile diğer saç iki saç tutamı ise sol el ile tutulmalıdır. Orta kısımda bulunan saç tutamı orta parmağın üzerine çıkmalı ve soldaki saç tutamları ise avuç içinde olacak biçimde serçe parmağı ile tutulmalıdır. Böylece bu saç tutamları ayrı tutamlar oluşmasını sağlamaktadır. Örgüye sağ taraftan başlanmalı ve soldan başlamak kolay geliyorsa yalnızca her şeyi kişinin tersine çevirmesi gerekmektedir.
  • Hollanda örgüsünde sabitleme işlemi için sonraki kısımda normal bir örgüye başlanmalıdır. Sağdaki saç tutamını ortadaki saç tutamının altından geçirerek sonra ise soldaki saç tutamını ortadaki yeni saç tutamının altından geçirmek gerekmektedir. Normal örgüde olması gereken ise 2 saç tutamı üstten değil alttan geçirilmektedir. Bu yapılmazsa Hollanda örgüsü doğru biçimde örülmemektedir.
  • Ortada bulunan saç tutamlarının altından geçirilmesinden önceki evre ise sağdaki saç tutamına ince bir saç tutamı eklenmelidir. Saç çizgisinin sağ bölümünden ince bir saç parçası alınarak, sağdaki saç tutamının içerisine alınmalıdır. 2 saç tutamı tek olarak düşünülmeli ve ortadaki saç tutamı altından geçirilmelidir. Etrafa dağılan saç tutamlarının düzeltilmesi için kişi parmakları ile örgünün daha sıkı olmasına imkan sağlayabilmektedir. İlk önce sağ kısmındaki saç tutamlarını geçirip, daha sonra ince olan tutamları eklemek bazılarına daha pratik gelmektedir. Sonradan eklenen saçın ortadaki saç tutamlarının altından geçtiğine emin olmak gerekmektedir.
  • Sol tarafta bulunan saçlar içinde yine aynı bu işlem uygulamaktadır. Örgü ense kısmına kadar ulaşana kadar Hollanda örgüsüne devam etmek gerekmektedir. Orta kısımdaki saç tutamları alttan geçirilmeden önce sağ ve soldaki saç tutamları içerisine ince saç parçaları eklenmelidir. İnce saç tutamları eşit boyutlarda tutulmalı ve saç rahat edilecek biçimde sıkıca örülmelidir.
  • Örgü enseye ulaşıldığında normal örgü ile tamamlanmalıdır. Geriye kalan saç eşit olarak dağıtılarak sağ, orta ve soldaki saç tutamları ortadaki saç tutamının altından geçirilerek normal örgü ile tamamlanmalıdır. Yaklaşık olarak geriye 5 cm kaldığında örgü tamamen sonlandırılabilir ya da en sonuna kadar örmeye devam edilebilir.

Hollanda Örgüsü Videolu Yapiliş

hollanda örgüsü

10%

indirim, özellikle sizin için 🎁

Özel indiriminizi almak için kaydolun, en son ürünlerimiz ve tekliflerimizden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       

© 2024 sacdehasi.com